عیب یابی کولر خودرو

عیب یابی کولر خودرو از کارهای تخصصی است که در بسیاری از مواقع به دلیل ناآگاهی افراد و اقدام به رفع مشکل آن، دردسرساز می‌شود. کارکرد درست کولر ماشین در روزهای گرم از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا تحمل دمای بالای خودرو بدون کولر امکانپذیر نیست. علت‌های مختلفی برای مشکلات کولر ماشین و همچنین باد گرم آن وجود دارد که در این مقاله به آن‌ها می‌پردازیم. اگر شما از علاقمندان به یادگیری تعمیرات خودرو هستید.

نحوه عیب یابی کولر خودرو

به منظور پیدا کردن علت مشکل کولر گازی باید خودرو و همچنین کولر ماشین را روشن نمایید. پس از چند دقیقه میزان باد خروجی از کولر و همچنین خنکی آن را بررسی کنید. در ادامه روش‌هایی که باید از طریق آن‌ها کولر خودرو را عیب یابی نمایید، به طور مفصل شرح داده شده است.

1- مشکلات مربوط به دریچه کولر ماشین

معیوب شدن فرمان الکترونیکی دریچه‌ها، آسیب دیدگی درایور تنظیم کننده باد کولر و بخاری به دلیل خرابی سیم آن و یا آسیب به لوله‎‌های خلاء، در کارکرد کولر یا بخاری خودرو و کیفیت باد خروجی آن اثرگذار هستند.

همچنین اگر پس از باز کردن و نصب دوباره داشبورد، دریچه مربوط به خروج باد خودرو آسیب دیده باشد، ترکیبی از بادهای سرد و گرم به بیرون منتقل شده و کیفیت کولر در روزهای گرم و در واقع کیفیت باد بخاری در روزهای سرد کمتر خواهد شد.

یکی از مواردی که در زمان گرمتر شدن باد سرد کولر خودرو باید به آن دقت کنید، نقش آسیب دیدگی دریچه کولر در موقعیت‌هایی است که آمپر آب بالا می‌رود.

یک نشانه دقیق برای اثبات مشکلات دریچه کولر و بخاری خودرو، ترکیب شدن باد سرد و گرم آن است. در صورتی که با این اتفاق مواجه شدید، حتماً عوامل ذکر شده را بررسی نمایید تا بتوان برای رفع آن اقدام مناسب انجام داد. خرابی دریچه‌های کولر خودرو گاهی با تعمیر قابل برطرف کردن است. اگر دریچه‌ها به تعویض کردن نیاز داشتند، حتماً آن‌ها را عوض کنید.

2- مشکلات مختلف رادیاتور کولر خودرو

کندانسور کولر ماشین از قطعاتی است که کثیف شدن آن در عملکرد کولر خودرو بسیار مؤثر است. اگر این قطعه دچار آسیب یا گرفتگی شود، هوای گرم به سرد تبدیل نخواهد شد و همچنین گرمای داخل خودرو به بیرون فرستاده نمی‌شود.

برای عیب یابی کولر خودرو باید رادیاتور آن را نیز بررسی نمایید تا در صورتی که هر گونه انسداد و یا آلودگی در آن مشاهده کردید، سریعاً با شستشوی دقیق مشکل را رفع کنید. شستشوی کندانسور کولر خودرو با روش‌های مختلفی مانند فشار باد، فشار آب و ترکیب آب و جرم گیر انجام می‌شود.

به منظور شستن رادیاتور کولر خودرو می‌توانید از فشار آب کارواش استفاده نمایید تا میزان بیشتری از آلودگی‌ها در زمان کمتری از بین بروند. همچنین برای شستشو با جرم گیر باید ترکیبی درست کنید که نصف آن آب و بقیه آن از جرم گیر باشد. سپس این ترکیب را روی رادیاتور بریزید، اسپری کردن این محلول نیز یکی از روش‌های مناسبی است که می‌توانید برای تمیز کردن کندانسور با جرم گیر از آن بهره ببرید. در انتها با استفاده از فشار آب، جرم گیر و آلودگی‌های روی رادیاتور را بشویید تا به صورت کامل تمیز شود.

یکی از مسائلی که به کندانسور مرتبط است و در خنک نکردن کولر نقش دارد، خرابی فن کندانسور است. خرابی فن کندانسور جریان هوا را با مشکل مواجه کرده و گاز مبرد خنک نمی‌شود. اگر فن رادیاتور خودرو آسیب ببیند، در ساعات گرم روز متوجه عملکرد بد کولر خواهید شد؛ در صورتی که کولر در ساعات خنک‌تر روز بهتر کار خواهد کرد.

برای عیب یابی کولر خودرو باید اجزای مختلف آن از جمله خرابی رله، ایسیو و همچنین مقاومت کنترل دور موتور فن رادیاتور را بررسی کنید. هر کدام از این قطعات که معیوب شده باشند، باید تعویض شوند تا مشکل کولر ماشین رفع شود.

3- دور موتور بالای خودرو

دور موتور خودرو در دمای کولر نقش دارد. رانندگی در حالت تخته گاز در بسیاری از خودروها موجب قطع شدن کولر می‌شود. برای برطرف شدن مشکلات کولر خودرو باید به جای رانندگی پر گاز، با دور کندتر حرکت کنید تا کولر به درستی کار کند و دچار قطعی نشود.

مشکل بالا رفتن دور موتور گاهی جدی است و باید آن را به شکلی تخصصی‌تر بررسی نمایید. اگر خودرو انژکتوری باشد، باید با دیاگ زدن، استپر موتور را چک کنید و نحوه عملکرد آن کنترل گردد. در صورت وجود آلودگی روی استپر باید آن را بشویید؛ اما اگر مشکل با شستن و برطرف کردن کثیفی‌ها از بین نرفت باید آن را تعویض نمایید.

در خودروهای کاربراتوری باید موتور و کاربراتور را بررسی کنید؛ اگر نیاز به تنظیم آن‌ها بود، تنظیم هر یک را انجام دهید. توصیه می‌کنیم مشکلات مربوط به کمپرسور خودرو را به مکانیک حرفه‌ای بسپارید.

4- عملکرد نادرست کمپرسور؛ یکی از علت‌های مشکلات کولر خودرو

اگر موتور به درستی کار نکند، عملکرد کولر خودرو مانند همیشه نخواهد بود. برای بررسی کمپرسور باید تسمه و بوبین است. مشکل تسمه را در بالا بررسی کردیم.

در صورتی که موتور به دلیل مشکل بوبین یا همان کلاچ باشد، با عدم انتقال نیروی لازم برای کار کردن مناسب کمپرسور روبرو خواهید شد. خرابی بوبین با تعمیر و یا تعویض آن برطرف می‌شود.

5- خرابی فشنگی فشار گاز کولر خودرو

سنسور فشار به صورت طبیعی در زمان کاهش فشار گاز، مانع روشن شدن کمپرسور کولر خواهد شد؛ اما اگر فشار گاز بیشتر شود، سنسور فشار گاز کولر به صورت موقت قطع شده و فقط با کم شدن فشار، فشنگی کولر روشن می‌شود؛ در واقع در این زمان با قطع و وصل شدن کولر خودرو روبرو می‌شوید.

در هنگام رانندگی با تخته گاز که دور موتور خودرو بالا می‌رود و یا در زمان ترافیک در گرمای زیاد هوا، سنسور فشار گاز کولر خودرو قطع شده و در نتیجه کولر کار نخواهد کرد.

خراب شدن دائمی فشنگی کولر ماشین، عواقب بدی برای خودرو به همراه خواهد داشت که به آسیب دیدگی و از کار افتادن موتور منجر خواهد شد. روش رفع این مشکل بررسی فشنگی و در صورت نیاز تعویض آن است.

6- تسمه آسیب دیده کولر خودرو

پوسیدگی یا شل بودن تسمه کولر خودرو از عواملی به شمار می‌رود که موجب اشکال در کولر می‌شود. یکی از علائم مهم در معیوب بودن تسمه این است که متوجه سر و صدای عجیب و زیاد از کولر خودرو خواهید شد.

در این صورت برای عیب یابی کولر خودرو و از بین رفتن صدای کولر باید تسمه شل شده را سفت‌تر کنید تا حرکت به درستی انجام شود. اگر تسمه پاره و آسیب دیده باشد، باید آن را تعویض نمایید.

7- خرابی بلبرینگ موتور خودرو

یکی دیگر از دلایل سر و صدای کولر خودرو، آسیب دیدگی بلبرینگ موتور است. بلبرینگ صدای کولر را کم می‌کند و واضح است که در صورتی که آسیب دیده باشد، در کاهش صدای آن به درستی عمل نخواهد کرد و صدای زیادی شنیده می‌شود. این مشکل فقط با تعویض بلبرینگ رفع خواهد شد و صدای ناخوشایند آن قطع می‌شود.

8- آلوده شدن اواپراتور اتاق خودرو

یکی از روش‌های عیب یابی کولر خودرو این است که آواپراتور یا همان تبخیر کننده را بررسی نمایید؛ زیرا در صورت کثیفی اواپراتور، جریان هوای مناسب در آن مختل شده و مشکلاتی را برای کولر خودرو ایجاد خواهد کرد.

اگر هوا به درستی از اواپراتور عبور نکند، میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها در آن رشد می‌کنند و همچنین رطوبت محیط به خوبی از بین نخواهد رفت. بر این اساس، دو نشانه مهم که آلودگی اواپراتور را اثبات می‌کنند، کاهش باد سرد کولر و همچنین بوی بد و آزار دهنده از کولر است.

9- آسیب به ترموستات اتاق خودرو

یکی از روش‌های عیب یابی کولر خودرو بررسی و عیب یابی ترموستات داخل اتاق خودرو است. اگر ترموستات آسیب دیده باشد، موتور را قطع نمی‌کند؛ در نتیجه باد گرم از آن خارج می‌شود و یا عملکرد کولر ماشین مختل می‌شود.

یکی از اتفاقاتی که در صورت خرابی ترموستات رخ می‌دهد، یخ زدن اواپراتور است.

راهکار رفع مشکل ترموستات اتاق خودرو این است که باید آن را تعویض نمایید تا مشکل کولر ماشین برطرف شود و کولر بتواند کارکرد صحیحی داشته باشد.

10- خراب شدن اتصالات الکتریکی کولر خودرو

خرابی برق کولر خودرو دلیل قطع و وصل شدن کولر ماشین به شمار می‌رود. اگر اتصالات کولر خودرو دچار آسیب شده باشند، باید با برطرف کردن مشکلات برق کولر قطع شدن و دوباره وصل شدن کولر را رفع کنید.

جمع بندی

خرابی کولر خودرو از مواردی به شمار می‌رود که استفاده از خودرو را در اواخر بهار و همچنین تابستان طاقت فرسا می‌کند. برای اینکه کولر ماشین شما با مشکل روبرو نشود، سرویس دوره‌ای خودرو را انجام دهید تا کولر آن نیز بررسی شده و در صورت خرابی هر یک از قطعات مربوط به آن، مشکل را برطرف سازید. برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به سیستم خودروی خود، بهتر است از یک مکانیک خودرو کمک بخواهید تا سرویس خودرو و عیب یابی کولر خودروی شما را تخصصی انجام دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *